article
Szacowany czas czytania 4 min. (648 słów)

Czy pracownik etatowy może być jednocześnie pracownikiem tymczasowym? 15 istotnych wskazówek

Napisane przez Protek dnia 10.12.2024
Praca
article

Zacznijmy od zdefiniowania obu form zatrudnienia. Praca na etat oznacza najczęściej zawarcie umowy o pracę na czas określony, nieokreślony lub próbny, na podstawie której pracownik ma zapewnioną stabilność zatrudnienia oraz liczne prawa i obowiązki regulowane Kodeksem pracy. Praca tymczasowa natomiast jest formą zatrudnienia, w której pracownik świadczy pracę na rzecz pracodawcy użytkownika za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Różni się od pracy etatowej swoją krótko terminowością i elastycznością.

W dynamicznie zmieniającym się rynku pracy coraz częściej pojawiają się sytuacje, w których pracownicy zatrudnieni na etat podejmują równolegle pracę tymczasową. Może się to wydawać skomplikowane z punktu widzenia prawnego, ale przepisy dopuszczają takie rozwiązania przy spełnieniu określonych warunków. W poniższym artykule przedstawimy 15 wskazówek, które pomogą wyjaśnić, jak pogodzić zatrudnienie na umowie etatowej z pracą tymczasową, oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć problemów prawnych. Pokażemy Ci też najlepsze szkolenia kadrowo płacowe, które pomogą Ci być na bieżąco z najważniejszymi kwestiami.

1. Pracownik etatowy a praca tymczasowa – czym się różnią?

2. Zgoda na podjęcie pracy tymczasowej

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę może podjąć dodatkowe zatrudnienie w charakterze pracownika tymczasowego, ale w niektórych przypadkach wymaga to zgody głównego pracodawcy. Taki wymóg może wynikać z zapisów umowy lub regulaminu pracy.

3. Dbałość o czas pracy

Podstawową kwestią, którą należy uwzględnić przy równoczesnym zatrudnieniu, jest przestrzeganie przepisów dotyczących maksymalnego czasu pracy. Pracownik nie może wykonywać pracy ponad normę określoną w przepisach, co oznacza, że trzeba starannie planować harmonogram pracy w obu miejscach – o tym jak go zaplanować, dowiesz się na szkoleniach kadrowo płacowych.

4. Praca tymczasowa nie może kolidować z obowiązkami etatowymi

Pracownik musi zadbać, aby praca tymczasowa nie wpłynęła negatywnie na jego obowiązki w pracy etatowej. Niedopełnienie obowiązków może skutkować konsekwencjami dyscyplinarnymi, a nawet rozwiązaniem umowy o pracę.

5. Konkurencyjność zatrudnienia

Warto pamiętać, że podejmowanie pracy tymczasowej u pracodawcy konkurencyjnego może być uznane za naruszenie lojalności wobec pracodawcy etatowego. Takie działanie może być sprzeczne z postanowieniami umowy o zakazie konkurencji.

6. Zasady BHP

Pracownik tymczasowy, podobnie jak etatowy, musi przestrzegać przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązkiem pracodawcy użytkownika jest zapewnienie szkoleń BHP dla pracowników tymczasowych.

7. Świadczenia chorobowe

Pracownik zatrudniony na dwóch stanowiskach musi zgłaszać chorobę u obu pracodawców. Każda umowa rządzi się swoimi prawami, a prawo do zasiłku chorobowego jest regulowane osobno dla każdego stosunku pracy.

8. Urlopy

Prawo do urlopu wypoczynkowego w pracy etatowej i pracy tymczasowej jest odrębne. Pracownik nie ma prawa do korzystania z urlopu łączonego, ale musi respektować obowiązujące przepisy dotyczące obu rodzajów zatrudnienia.

9. Rozliczenia podatkowe

Dochody z pracy etatowej i pracy tymczasowej są sumowane i rozliczane zgodnie z przepisami podatkowymi. Pracownik jest zobowiązany do uwzględnienia wszystkich źródeł dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

10. Składki na ubezpieczenie społeczne

Przy podjęciu pracy tymczasowej równocześnie z pracą na etat, obowiązują składki na ubezpieczenie społeczne z każdej umowy oddzielnie. Oznacza to, że pracownik może być objęty podwójnym ubezpieczeniem.

11. Przepisy dotyczące kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży podlegają szczególnej ochronie zarówno w ramach pracy etatowej, jak i tymczasowej. Przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego oraz ochrony zdrowia są stosowane oddzielnie w każdym stosunku pracy.

12. Kwestie mobbingu

Pracownik tymczasowy ma prawo zgłosić sytuację mobbingu zarówno w pracy tymczasowej, jak i etatowej. Każdy pracodawca jest zobowiązany do przeciwdziałania mobbingowi.

13. Odpowiedzialność pracownika

Pracownik wykonujący pracę na dwóch stanowiskach ponosi odpowiedzialność wobec obu pracodawców za swoje obowiązki i przestrzeganie przepisów prawa pracy.

14. Możliwość rozwiązania umowy

Każda umowa (etatowa i tymczasowa) może być rozwiązana na określonych w umowie warunkach. Pracownik powinien być świadomy, jakie konsekwencje wiążą się z rozwiązaniem jednej lub obu umów.

15. Szkolenia i rozwój zawodowy

Warto pamiętać, że zarówno pracownicy etatowi, jak i tymczasowi mogą korzystać z różnego rodzaju szkoleń. Poszerzenie kompetencji może przynieść korzyści w obu miejscach zatrudnienia.

Bądź na bieżąco z kadr i płac

Prawo pracy, w tym przepisy dotyczące zatrudnienia tymczasowego, podlega częstym zmianom i wymaga ciągłej aktualizacji wiedzy. Aby zapewnić sobie bieżące informacje i lepiej radzić sobie z wyzwaniami w obszarze kadr i płac, warto skorzystać z profesjonalnych szkoleń kadrowo-płacowych oferowanych przez Kadry Verte. Dzięki nim zyskujesz solidną wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności, które pomogą w codziennej pracy.

5a A63 rbe t7e y8f kab ud3 ł47 5e s3d p55 od1 n5e s55 o63 r55 o11 wa0 ad1 n7e y


5a A63 rbe t7e y8f kab ud3 ł47 2d z55 o5e sbe ta0 ad3 ł47 3d p63 r2d z01 e2d z47 a0 aab ube t55 o63 ra0 a47 55 obe ta0 a07 g55 o11 wa0 ad1 n7e y47 d1 na0 a5e sbe td2 ę3d pab u30 jec ą72 c55 oa6 : praca, etat,
Avatar

O Autorze

Protek
Cześć, jestem miłośnikiem matematyki i uwielbiam zagłębiać się w świat liczb, wzorów i algorytmów. Od najmłodszych lat interesowałem się matematyką i zawsze wydawała mi się fascynująca.

OCEŃ TEN ARTYKUŁ:

4,75 / 4 głosów

Komentarz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *