Zarządzanie Cyfrowymi Repozytoriami za pomocą DSpace

Napisane przez Ramona dnia 04.12.2023
Programy komputerowe w edukacji

W tym artykule szybko rozwieję wszelkie wątpliwości dotyczące tego, jak DSpace może ułatwiać organizowanie i zarządzanie cyfrowymi kolekcjami. Przyjrzymy się w skrócie funkcjom związanym z indeksowaniem, kategoryzacją i wyszukiwaniem zasobów. Oto przedstawiam narzędzie, które pomoże Ci w mgnieniu oka korzystać z potencjału organizowania cyfrowymi kolekcjami.

D Space, znane i cenione przez ponad 3,000 instytucji na całym świecie, w tym wiodące uczelnie z USA, Wielkiej Brytanii i Polski, podniosło poprzeczkę technologiczną i funkcjonalną wraz z premierą DSpace 7 wiosną 2021 roku. Warto zaznaczyć, że organizacja LYRASIS oficjalnie zakończyła wsparcie techniczne dla wersji 5 i 6, co stawia przed instytucjami wybór między przeszłością a nowoczesnością.

DSpace 7 to nie tylko nowe funkcje, to także interfejs REST API, który doskonale integruje się z procesami zarządzania zasobami. Nowoczesny interfejs użytkownika, dostosowywany do charakterystyki uczelni, to krok w stronę wygodnego korzystania z tego potężnego narzędzia.

Co warto podkreślić, DSpace 7 otrzymało oficjalne uznanie od Google Scholar i innych narzędzi gromadzących metadane naukowe. Aktualizacja do tej wersji staje się zatem inwestycją w efektywne pozycjonowanie i indeksowanie dorobku naukowego.

W Polsce, choć wiele uczelni korzysta z DSpace jako repozytorium cyfrowych zasobów, większość z nich działa na starszych wersjach, brakujących nowoczesnych funkcji. PCG Academia, utrzymując dedykowaną instancję DSpace 7, dostarcza nowatorskie funkcje, takie jak polska wersja językowa czy dostosowanie do wytycznych WCAG.

W tym dynamicznym okresie migracji warto skorzystać z usług PCG Academia, aby zaktualizować swoje repozytorium naukowe i dostosować je do współczesnych standardów. DSpace 7 to nie tylko aktualizacja - to ewolucja w organizowaniu i zarządzaniu cyfrowymi kolekcjami. Przekonaj się sam, jak wideo demonstracyjne naszych usług może otworzyć nowe możliwości dla Twojej instytucji.

5a A63 rbe t7e y8f kab ud3 ł47 2d z55 o5e sbe ta0 ad3 ł47 3d p63 r2d z01 e2d z47 a0 aab ube t55 o63 ra0 a47 55 obe ta0 a07 g55 o11 wa0 ad1 n7e y47 d1 na0 a5e sbe td2 ę3d pab u30 jec ą72 c55 oa6 : artykuł sponsorowany, dspace, repozytoria, uczelnie,