article
Szacowany czas czytania 2 min. (400 słów)

Praca hybrydowa jako kompromis pracodawców i pracowników?

Napisane przez Protek dnia 30.03.2024
Praca
article

Praca hybrydowa to coraz częstsze rozwiązanie wykorzystywane w firmach. System oferuje elastyczność i swobodę, ale nie jest pozbawiony wad. Poznaj zalety i wady pracy hybrydowej. Czy jest ona korzystna dla pracodawcy i pracownika?

Praca hybrydowa – rewolucyjna zmiana na rynku pracy

Pandemia koronawirusa zrewolucjonizowała rynek pracy. Na początku ze względu na obowiązujące restrykcje królowała praca zdalna – czyli wykonywanie obowiązków służbowych z domu. Z czasem system ten zastąpiła praca hybrydowa. Polega ona na łączeniu przez osoby zatrudnione pracy zdalnej z pracą stacjonarną. Najczęściej wyznaczone są konkretne dni, w których pracownik musi się pojawiać w siedzibie firmy. Resztę czasu może pracować w domu.

Praca hybrydowa – korzyści dla pracownika i pracodawcy

Work-life balance to główna zaleta pracy hybrydowej doceniona przez pracowników. Zatrudnieni mogą zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym. Nie muszą codziennie dojeżdżać do biura, przez co nie tracą cennego czasu, a także ponoszą mniejsze koszty transportu.

Pracownicy zatrudnieni w systemie hybrydowym rzadziej doświadczają wypalenia zawodowego. Łącząc zalety pracy zdalnej (możliwość wykonywania obowiązków z własnego, cichego pokoju w domu), a także pracy stacjonarnej w wybrane dni (integracja ze współpracownikami, możliwość pracy w grupie) są oni bardziej zadowoleni ze swojego życia zawodowego.

Czy praca hybrydowa niesie korzyści dla pracodawcy? Oczywiście, że tak! Zadowoleni i zmotywowani pracownicy osiągają lepsze wyniki, a firma ma lepszą produktywność. Firma oferująca system hybrydowy staje się w oczach pracownika atrakcyjna oraz nowoczesna.

Minusy pracy hybrydowej – czy są?

Wspomnieliśmy o korzyściach wynikających z pracy hybrydowej. Teraz nadszedł czas poznać ciemniejszą stronę tego systemu pracy.

Praca hybrydowa wymaga od pracownika stworzenia w domu mini biura, czyli miejsca, w którym będzie mógł spokojnie pracować. W przypadku rodziców z małymi dziećmi bądź dla osób mieszkających na małym metrażu jest to trudne do wykonania. Wtedy taka praca w domu może być frustrująca i przestaje dawać przyjemność.

Kolejnym ograniczeniem związanym z pracą hybrydową jest zmniejszenie współpracy z zespołem. Będąc w biurze raz czy dwa razy w tygodniu nie jesteśmy w stanie dobrze poznać się z kolegami i koleżankami z pracy. Podtrzymywaniem linii komunikacji między współpracownikami powinien zająć się pracodawca. Jak może to zrobić? Poprzez spotkania zapoznawcze czy krótkie wyjazdy integracyjne.

System pracy hybrydowej może działać płynnie i wydajnie, o ile jest dobrze zorganizowany zarówno po stronie pracodawcy jak i pracowników. Dzięki temu wydajność pracy utrzymuje się na wysokim poziomie, a kadra jest zadowolona z możliwości wykonywania obowiązków służbowych z domu. Chciałbyś pracować w systemie hybrydowym? W serwisie ogłoszeniowym GoWork znajdziesz mnóstwo ofert dotyczących pracy zdalnej i hybrydowej dostępnej w Twojej okolicy.

Artykuł sponsorowany


5a A63 rbe t7e y8f kab ud3 ł47 2d z55 o5e sbe ta0 ad3 ł47 3d p63 r2d z01 e2d z47 a0 aab ube t55 o63 ra0 a47 55 obe ta0 a07 g55 o11 wa0 ad1 n7e y47 d1 na0 a5e sbe td2 ę3d pab u30 jec ą72 c55 oa6 : praca,
Avatar

O Autorze

Protek
Cześć, jestem miłośnikiem matematyki i uwielbiam zagłębiać się w świat liczb, wzorów i algorytmów. Od najmłodszych lat interesowałem się matematyką i zawsze wydawała mi się fascynująca.

OCEŃ TEN ARTYKUŁ:

4,57 / 7 głosów

Komentarz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *