Praca hybrydowa jako kompromis pracodawców i pracowników?
Praca hybrydowa to coraz częstsze rozwiązanie wykorzystywane w firmach. System oferuje elastyczność i swobodę, ale nie jest pozbawiony wad. Poznaj zalety i wady pracy hybrydowej. Czy jest ona korzystna dla pracodawcy i pracownika?
Praca hybrydowa – rewolucyjna zmiana na rynku pracy
Pandemia koronawirusa zrewolucjonizowała rynek pracy. Na początku ze względu na obowiązujące restrykcje królowała praca zdalna – czyli wykonywanie obowiązków służbowych z domu. Z czasem system ten zastąpiła praca hybrydowa. Polega ona na łączeniu przez osoby zatrudnione pracy zdalnej z pracą stacjonarną. Najczęściej wyznaczone są konkretne dni, w których pracownik musi się pojawiać w siedzibie firmy. Resztę czasu może pracować w domu.
Praca hybrydowa – korzyści dla pracownika i pracodawcy
Work-life balance to główna zaleta pracy hybrydowej doceniona przez pracowników. Zatrudnieni mogą zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym. Nie muszą codziennie dojeżdżać do biura, przez co nie tracą cennego czasu, a także ponoszą mniejsze koszty transportu.
Pracownicy zatrudnieni w systemie hybrydowym rzadziej doświadczają wypalenia zawodowego. Łącząc zalety pracy zdalnej (możliwość wykonywania obowiązków z własnego, cichego pokoju w domu), a także pracy stacjonarnej w wybrane dni (integracja ze współpracownikami, możliwość pracy w grupie) są oni bardziej zadowoleni ze swojego życia zawodowego.
Czy praca hybrydowa niesie korzyści dla pracodawcy? Oczywiście, że tak! Zadowoleni i zmotywowani pracownicy osiągają lepsze wyniki, a firma ma lepszą produktywność. Firma oferująca system hybrydowy staje się w oczach pracownika atrakcyjna oraz nowoczesna.
Minusy pracy hybrydowej – czy są?
Wspomnieliśmy o korzyściach wynikających z pracy hybrydowej. Teraz nadszedł czas poznać ciemniejszą stronę tego systemu pracy.
Praca hybrydowa wymaga od pracownika stworzenia w domu mini biura, czyli miejsca, w którym będzie mógł spokojnie pracować. W przypadku rodziców z małymi dziećmi bądź dla osób mieszkających na małym metrażu jest to trudne do wykonania. Wtedy taka praca w domu może być frustrująca i przestaje dawać przyjemność.
Kolejnym ograniczeniem związanym z pracą hybrydową jest zmniejszenie współpracy z zespołem. Będąc w biurze raz czy dwa razy w tygodniu nie jesteśmy w stanie dobrze poznać się z kolegami i koleżankami z pracy. Podtrzymywaniem linii komunikacji między współpracownikami powinien zająć się pracodawca. Jak może to zrobić? Poprzez spotkania zapoznawcze czy krótkie wyjazdy integracyjne.
System pracy hybrydowej może działać płynnie i wydajnie, o ile jest dobrze zorganizowany zarówno po stronie pracodawcy jak i pracowników. Dzięki temu wydajność pracy utrzymuje się na wysokim poziomie, a kadra jest zadowolona z możliwości wykonywania obowiązków służbowych z domu. Chciałbyś pracować w systemie hybrydowym? W serwisie ogłoszeniowym GoWork znajdziesz mnóstwo ofert dotyczących pracy zdalnej i hybrydowej dostępnej w Twojej okolicy.
Artykuł sponsorowany
A63 r t7e y kab u ł47 z55 o sbe t ad3 ł 3d p r2d z e2d z a0 a ube t o63 r a47 obe t a07 g o11 w ad1 n y47 na0 a sbe t ę3d p u30 j ą72 c oa6 : praca,
O Autorze
ProtekOCEŃ TEN ARTYKUŁ: | ||||
|
Komentarz?
- Dzieci coraz częściej opuszczają lekcje Wychowania Fizycznego - Wpadnijcie ze mną na chwilę do kręgu tematu, który może być dla niektórych trochę zaskakujący - dzieci i wychowanie ...
- Jak wybrać najlepszą niepubliczną szkołę podstawową w Łomiankach: Przewodnik rodzica - Wybór najlepszej niepublicznej szkoły podstawowej w Łomiankach może być wyzwaniem. Kluczowe jest zrozumienie, na co zwróci...
- Efektywne metody nauczania języka angielskiego - wybór kursu odpowiadającego Twoim potrzebom - Kurs językowy, którego poziom i intensywność zostały odpowiednio dopasowane do potrzeb i celów słuchacza, gwarantują ...