Urządzenia interaktywne dla szkół - nowoczesne pracownie językowe

Napisane przez Protek dnia 20.03.2024
Sprzęt i wyposażenie szkolne

Zarówno szkoły podstawowe, jak i ponadpodstawowe starają się wprowadzać coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, żeby zachęcać dzieci do nauki i aktywnego udziału w lekcjach. Tradycyjne pomoce naukowe zastępowane są filmami i quizami wyświetlanymi na interaktywnych tablicach, a klasyczne zajęcia językowe urozmaicają ćwiczenia z wykorzystaniem np. pulpitów dotykowych. Jak może wyglądać współczesna pracownia językowa?

Zachęcenie uczniów do aktywności i współpracy to nie lada wyzwanie. Nauczyciele, którzy chcą przekazać wiedzę w przystępny sposób, a jednocześnie zaciekawić młodych ludzi, muszą wychodzić poza schematy. Z pomocą przychodzą im urządzenia interaktywne dla szkół, m.in. podłogi, tablice i monitory interaktywne. Jak wykorzystuje się je w pracowniach językowych?

Tablice i monitory interaktywne

Zacznijmy od tablic i monitorów interaktywnych. Te z powodzeniem zastępują tradycyjne tablice kredowe lub suchościeralne. Pozwalają nie tylko na wyświetlanie obrazków, prezentacji i filmów, lecz także na wchodzenie w interakcje z pokazywanymi treściami. Uczniowie mogą zaznaczać na nich najważniejsze informacje, skreślać nieprawidłowe odpowiedzi albo wspólnie z nauczycielem tworzyć notatki. W trakcie zajęć da się również przeprowadzać quizy lub odtwarzać nagrania, żeby np. ocenić poprawność wymowy.

W związku z tym, że monitory i tablice to rozwiązania wielofunkcyjne, wykorzystywane są również jako urządzenia interaktywne dla sal konferencyjnych i szkoleniowych.

Stanowiska do nauki języków obcych

Wróćmy jednak do sal szkolnych. Wyposażenie pracowni szkolnych do nauki języka zazwyczaj stanowią specjalnie przygotowane stanowiska zawierające słuchawki z regulacją dźwięku i pulpity dla uczniów. W niektórych przypadkach mogą być wzbogacone o zestawy dla niedosłyszących zawierające pętle induktofoniczne i mikrofony. Nauczyciel dostaje bezprzewodowe słuchawki z mikrofonem oraz tablet, dzięki któremu jest w stanie sterować informacjami wyświetlanymi na monitorze interaktywnym, a jednocześnie na bieżąco oceniać i korygować odpowiedzi uczniów.

Tego typu urządzenia interaktywne dla sal szkolnych wpływają na skupienie, bo dzieci łatwiej koncentrują się na zadaniach bez względu na to, czy to praca indywidualna, czy w małych grupach i na swobodniejszy trening wymowy, ponieważ odpowiedzi może słyszeć tylko nauczyciel lub np. osoba, z którą uczeń jest w parze.

Podłogi interaktywne w salach językowych

W przypadku najmłodszych uczniów na środku sali językowej można zaplanować przestrzeń na podłogę interaktywną. Tego rodzaju rozwiązanie łączy naukę z zabawą. W zależności od wybranego programu umożliwia m.in. wskazywanie przedmiotów nazywanych przez nauczyciela, ćwiczenie kolorów albo opowiadanie prostych historii – wystarczy wskoczyć na odpowiednie pole, żeby zaznaczyć element, zebrać go lub przełączyć planszę.

Urządzenia interaktywne dla sal szkoleniowych, szkolnych i konferencyjnych kupisz m.in. tu: https://aramisklep.pl/pl/n/list

5a A63 rbe t7e y8f kab ud3 ł47 2d z55 o5e sbe ta0 ad3 ł47 3d p63 r2d z01 e2d z47 a0 aab ube t55 o63 ra0 a47 55 obe ta0 a07 g55 o11 wa0 ad1 n7e y47 d1 na0 a5e sbe td2 ę3d pab u30 jec ą72 c55 oa6 : wyposażenie, urządzenia, szkoła,