article
Szacowany czas czytania 3 min. (532 słów)

Wielokąt wypukły - wyjaśnienia i wzory

Napisane przez Protek dnia 15.04.2023
Matematyka
article

Wielokąt wypukły to figura geometryczna, która składa się z co najmniej trzech odcinków połączonych ze sobą wierzchołkami. W przypadku wielokąta wypukłego, każdy odcinek łączy dwa sąsiadujące wierzchołki, a linia łącząca dwa dowolne punkty na jego obwodzie znajduje się w całości wewnątrz figury.


Wielokąt wypukły ma następujące cechy:

  • Wszystkie wierzchołki wielokąta wypukłego skierowane są na zewnątrz figury.
  • Każdy kąt wewnętrzny wielokąta wypukłego ma miarę mniejszą niż 180 stopni.
  • Każda para wierzchołków sąsiadujących w wielokącie wypukłym jest połączona odcinkiem leżącym całkowicie wewnątrz figury.

Przykłady wielokątów wypukłych to trójkąty, kwadraty, prostokąty, pięciokąty, sześciokąty i wiele innych. Wielokąty wypukłe są często wykorzystywane w matematyce, geometrii oraz w różnego rodzaju aplikacjach inżynierskich i projektowych.


Jaka jest suma kątów w pięciokącie?

Suma kątów w pięciokącie wynosi 540 stopni.


W pięciokącie każdy z kątów wewnętrznych ma miarę mniejszą niż 180 stopni, co oznacza, że suma kątów wewnętrznych będzie większa niż w przypadku trójkąta czy kwadratu. Suma miar kątów wewnętrznych pięciokąta wynosi 540 stopni, co można łatwo udowodnić za pomocą prostych obliczeń:


Suma miar kątów wewnętrznych pięciokąta = (5 - 2) x 180 stopni

= 3 x 180 stopni

= 540 stopni


Stąd wynika, że suma miar kątów wewnętrznych pięciokąta wynosi 540 stopni.


Kąty wklęsłe. Czym jest kąt wklęsły?

Kąt wklęsły to kąt, który ma miarę większą niż 180 stopni, ale mniejszą niż 360 stopni. Inaczej mówiąc, kąt wklęsły jest kątem, który "zagina się" wewnątrz figury geometrycznej, np. wewnątrz wielokąta wypukłego.


Kąty wklęsłe posiadają pewne charakterystyczne cechy, które odróżniają je od kątów wypukłych. W przypadku kąta wklęsłego, każda z jego stron leży po przeciwnych stronach jego wierzchołka, a kąty składowe, czyli kąty między ramionami kąta wklęsłego, są mniejsze od kąta wewnętrznego. Ponadto, suma kątów wewnętrznych wielokąta wklęsłego jest większa niż suma kątów wewnętrznych wielokąta wypukłego o tej samej liczbie boków.


Przykładami figur geometrycznych, w których występują kąty wklęsłe, są m.in. koła, elipsy, wielokąty wklęsłe, jak np. dziesięciokąt czy pięciokąt foremny, czy trójkąty, w których przynajmniej jeden z kątów jest kątem wklęsłym.


Kąty wypukłe. Czym jest kąt wypukły?

Kąt wypukły to kąt, który ma miarę mniejszą niż 180 stopni. Inaczej mówiąc, kąt wypukły jest kątem, który "wypukły" jest na zewnątrz figury geometrycznej, np. na zewnątrz wielokąta wypukłego.


Kąty wypukłe mają pewne charakterystyczne cechy, które odróżniają je od kątów wklęsłych. W przypadku kąta wypukłego, każda z jego stron leży po tej samej stronie jego wierzchołka, a kąty składowe, czyli kąty między ramionami kąta wypukłego, są większe od kąta wewnętrznego. Ponadto, suma kątów wewnętrznych wielokąta wypukłego wynosi 180 stopni mniejszą niż suma kątów zewnętrznych wielokąta.


Przykładami figur geometrycznych, w których występują kąty wypukłe, są m.in. koła, elipsy, wielokąty wypukłe, jak np. kwadrat, trójkąt równoboczny czy pięciokąt foremny, czy trójkąty, w których wszystkie kąty są kątami wypukłymi.


Wzór na sumę kątów w wielokącie

Wzór na sumę kątów w wielokącie to:


S = (n - 2) * 180 stopni,


gdzie "S" oznacza sumę kątów wewnętrznych wielokąta, a "n" to liczba boków wielokąta.


Wzór ten można łatwo wykorzystać do obliczania sumy kątów wewnętrznych dowolnego wielokąta, o ile znamy liczbę jego boków. Na przykład, w przypadku trójkąta (n = 3), suma kątów wynosi (3 - 2) * 180 = 180 stopni, a dla czworokąta (n = 4), suma kątów wynosi (4 - 2) * 180 = 360 stopni.


Warto zauważyć, że wzór ten dotyczy tylko wielokątów wypukłych, a nie wklęsłych, w których suma kątów wewnętrznych może być większa niż wynika to z tego wzoru.



5a A63 rbe t7e y8f kab ud3 ł47 2d z55 o5e sbe ta0 ad3 ł47 3d p63 r2d z01 e2d z47 a0 aab ube t55 o63 ra0 a47 55 obe ta0 a07 g55 o11 wa0 ad1 n7e y47 d1 na0 a5e sbe td2 ę3d pab u30 jec ą72 c55 oa6 : wielokąty,
Avatar

O Autorze

Protek
Cześć, jestem miłośnikiem matematyki i uwielbiam zagłębiać się w świat liczb, wzorów i algorytmów. Od najmłodszych lat interesowałem się matematyką i zawsze wydawała mi się fascynująca.

OCEŃ TEN ARTYKUŁ:

4,27 / 11 głosów

Komentarz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *