Wielokąt wypukły - wyjaśnienia i wzory
Wielokąt wypukły to figura geometryczna, która składa się z co najmniej trzech odcinków połączonych ze sobą wierzchołkami. W przypadku wielokąta wypukłego, każdy odcinek łączy dwa sąsiadujące wierzchołki, a linia łącząca dwa dowolne punkty na jego obwodzie znajduje się w całości wewnątrz figury.
Wielokąt wypukły ma następujące cechy:
- Wszystkie wierzchołki wielokąta wypukłego skierowane są na zewnątrz figury.
- Każdy kąt wewnętrzny wielokąta wypukłego ma miarę mniejszą niż 180 stopni.
- Każda para wierzchołków sąsiadujących w wielokącie wypukłym jest połączona odcinkiem leżącym całkowicie wewnątrz figury.
Przykłady wielokątów wypukłych to trójkąty, kwadraty, prostokąty, pięciokąty, sześciokąty i wiele innych. Wielokąty wypukłe są często wykorzystywane w matematyce, geometrii oraz w różnego rodzaju aplikacjach inżynierskich i projektowych.
Jaka jest suma kątów w pięciokącie?
Suma kątów w pięciokącie wynosi 540 stopni.
W pięciokącie każdy z kątów wewnętrznych ma miarę mniejszą niż 180 stopni, co oznacza, że suma kątów wewnętrznych będzie większa niż w przypadku trójkąta czy kwadratu. Suma miar kątów wewnętrznych pięciokąta wynosi 540 stopni, co można łatwo udowodnić za pomocą prostych obliczeń:
Suma miar kątów wewnętrznych pięciokąta = (5 - 2) x 180 stopni
= 3 x 180 stopni
= 540 stopni
Stąd wynika, że suma miar kątów wewnętrznych pięciokąta wynosi 540 stopni.
Kąty wklęsłe. Czym jest kąt wklęsły?
Kąt wklęsły to kąt, który ma miarę większą niż 180 stopni, ale mniejszą niż 360 stopni. Inaczej mówiąc, kąt wklęsły jest kątem, który "zagina się" wewnątrz figury geometrycznej, np. wewnątrz wielokąta wypukłego.
Kąty wklęsłe posiadają pewne charakterystyczne cechy, które odróżniają je od kątów wypukłych. W przypadku kąta wklęsłego, każda z jego stron leży po przeciwnych stronach jego wierzchołka, a kąty składowe, czyli kąty między ramionami kąta wklęsłego, są mniejsze od kąta wewnętrznego. Ponadto, suma kątów wewnętrznych wielokąta wklęsłego jest większa niż suma kątów wewnętrznych wielokąta wypukłego o tej samej liczbie boków.
Przykładami figur geometrycznych, w których występują kąty wklęsłe, są m.in. koła, elipsy, wielokąty wklęsłe, jak np. dziesięciokąt czy pięciokąt foremny, czy trójkąty, w których przynajmniej jeden z kątów jest kątem wklęsłym.
Kąty wypukłe. Czym jest kąt wypukły?
Kąt wypukły to kąt, który ma miarę mniejszą niż 180 stopni. Inaczej mówiąc, kąt wypukły jest kątem, który "wypukły" jest na zewnątrz figury geometrycznej, np. na zewnątrz wielokąta wypukłego.
Kąty wypukłe mają pewne charakterystyczne cechy, które odróżniają je od kątów wklęsłych. W przypadku kąta wypukłego, każda z jego stron leży po tej samej stronie jego wierzchołka, a kąty składowe, czyli kąty między ramionami kąta wypukłego, są większe od kąta wewnętrznego. Ponadto, suma kątów wewnętrznych wielokąta wypukłego wynosi 180 stopni mniejszą niż suma kątów zewnętrznych wielokąta.
Przykładami figur geometrycznych, w których występują kąty wypukłe, są m.in. koła, elipsy, wielokąty wypukłe, jak np. kwadrat, trójkąt równoboczny czy pięciokąt foremny, czy trójkąty, w których wszystkie kąty są kątami wypukłymi.
Wzór na sumę kątów w wielokącie
Wzór na sumę kątów w wielokącie to:
S = (n - 2) * 180 stopni,
gdzie "S" oznacza sumę kątów wewnętrznych wielokąta, a "n" to liczba boków wielokąta.
Wzór ten można łatwo wykorzystać do obliczania sumy kątów wewnętrznych dowolnego wielokąta, o ile znamy liczbę jego boków. Na przykład, w przypadku trójkąta (n = 3), suma kątów wynosi (3 - 2) * 180 = 180 stopni, a dla czworokąta (n = 4), suma kątów wynosi (4 - 2) * 180 = 360 stopni.
Warto zauważyć, że wzór ten dotyczy tylko wielokątów wypukłych, a nie wklęsłych, w których suma kątów wewnętrznych może być większa niż wynika to z tego wzoru.
A63 r t7e y kab u ł47 z55 o sbe t ad3 ł 3d p r2d z e2d z a0 a ube t o63 r a47 obe t a07 g o11 w ad1 n y47 na0 a sbe t ę3d p u30 j ą72 c oa6 : wielokąty,
O Autorze
ProtekOCEŃ TEN ARTYKUŁ: | ||||
|
Komentarz?
- Rządowe strony o edukacji - https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka - strona internetowa jest sekcją oficjalnej strony rządu Polski, gov.pl. Sekcja ta ...
- Kreskówki dla dzieci uczących się angielskiego - Nauka języka obcego w młodym wieku może być zarówno ekscytująca, jak i efektywna, zwłaszcza jeśli odbywa się w sposób ...
- 2 października 2023 rusza kolejny rok adademicki - Za dokładnie tydzień, 2 października 2023 roku, rozpocznie się kolejny rok akademicki na uczelniach w całym kraju. Studenci z...